Copii din parohia Başeu - Hudeşti premiaţi la Patriarhie

Viața parohiei Mai 3, 2012

La concursul ”Alege Școala”, organizat de Patriarhia Română au participat din parea parohiei ”Sf.Mc.Pantelimon Bașeu-Hudești” 18 copii din parohia ”Sf Mc Pantelimon Bașeu” Hudești care anul acesta au primit cadouri ghiozdane. De asemenea pentru că au avut rezultate deosebite, la faza pe protopopiat, doi dintre copii au cîștigat locuri fruntașe:  locul I Boz Andreea și locul al III-lea Murariu Ioana. Urmează acum să se desfășoare în această luna faza pe Arhiepiscopia Iașilor a acestui concurs. Așteptăm ca lucrările trimise cu tema  Școala din pridvorul Bisericii să vină cu premii cât mai mari!

La concursul  național  ”Copilul învață iubirea lui Hristos„ organizat de Patriarhia Română participă un grup de șapte copii cu un miniproiect educațional-filantropic.Tema miniproiectului este ”Copiii lui Hristos ajută Biserica” Copii participanți sunt: Scriba Ana-Maria 17 ani, Scriba Alexandra 14 ani,  Scriba Georgiana 12 ani, Căpraru Violeta 13 ani,  Șîncoviță Cosmin 14 ani, Barbazan Diana 13 ani, Roșu Ana Maria 12 ani. Ei s-au calificat pentru faza pe Arhiepiscopia Iașilor obținând locul I la faza pe protopopiat pe 25 aprilie 2012. Este foarte important pentru ei faptul că au participat și au colaborat pentru a duce la îndeplinirea acestui proiect. Scriba Alexandra a fost deja premiată anul trecut cu Diploma Sf Împărați de către P.F.Daniel Patriarhul României pentru o icoană pictată pe sticlă având ca temă Botezul Domnului în cadrul concursului național ”Copilul în familie”.

Pr. Iulian Andrei